W Marciszowie, dawniej jednym z folwarków myszkowskich a dziś dzielnicy Zawiercia, stoi prostokątna murowana kapliczka przydrożna z XIX wieku, kryta gontem. Pierwotnie kapliczka była murowana, ale mieszkańcy Marciszowa obłożyli ją kamieniami wapiennymi. Gdy proboszczem został ks. Kan. Mirosław Sikora- kapliczce przywrócono dawny wygląd całkowicie ją odnawiając. Była w niej figura Jana Nepomucena z I pol. XIX wieku, w obawie przed kradzieżą została przeniesiona do dolnego kościoła św. Andrzeja Boboli.
Dziś we wnętrzu kapliczki znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz miniaturowa nowa figurka Jana Nepomucena.
Jan Nepomucen popadł w niełaskę władcy Czech Wacława IV i w 1393 został uwięziony. Następnie zrzucono go z mostu Karola do rzeki Wełtawy. Pierwszą figurą św. Jana Nepomucena jest pomnik w Pradze, na moście Karola. Pomnik ten ustalił kanon dla nepomucenowskiej ikonografii, kolejne przedstawienie świętego opierały się na pomniku praskim. Atrybutem jest aureola, biret kanonika, krucyfiks, księga, list, palec przyłożony do warg i gałązka palmowa. Był patronem mostów, przepraw, dobrej spowiedzi, obecnie patron ratowników. Według tradycji ludowej chronił pola i zasiewy przed powodzią i suszą. Figury św. Jana Nepomucena spotykamy w sąsiedztwie mostów, rzek i na skrzyżowaniach dróg. Kapliczka w Marciszowie mieści się na skrzyżowaniu dróg, stoi około 100 m od rzeki Warty.
Figura Jana Nepomucena pochodząca z przydrożnej kapliczki jest drewniana i polichromowana, w dłoni trzyma ciekawie oddaną palmę, a pod stopami ma dwie główki aniołków osadzonych w chmurkach. Jest to rzeźba pełno figurowa, kultowa, wolno stojąca. Postument rzeźby świadczy o świętości przedstawianej osoby i jego obecności w niebie.
Adrian Dratwa